LU Lībiešu institūta notikumi 2025. gadā

23.–27. jūnijs

Lillestrøm, Norvēģijā, notiek ANO forums “Internet Governance Forum”, kurā piedalās institūta direktors Valts Ernštreits.
Divos paneļos 26. jūnijā – “Strengthening Multistakeholder Participation” un “Indigenous Peoples Languages in a Digital Age” – viņš runās par daudzvalodību un jautājumiem par pamatiedzīvotāju iesaistīšanu digitālajās jomās, tāpat arī par jaunizveidoto UNESCO izdevumu “Ceļvedis daudzvalodībai digitālajā laikmetā”.
Forumam var sekot līdzi tiešsaistē, vairāk informācijas šeit.
ANO IGF ir globāla daudzpusēja ieinteresēto personu platforma, kas veicina diskusijas par sabiedriskās politikas jautājumiem, kur ieinteresētās personas un politikas veidotāji visā pasaulē tiekas, lai pārrunātu tehnoloģijas un digitālo nākotni.
 

23. jūnijs

Knaššõ Jōņȭdõgt ja Jōņpäuvõ!
 

20.–21. jūnijs

Sarunu festivālā “Lampa” Lībiešu institūta organizētajā Lībiešu teltī notiek viarāki pasākumi lībiešu valodas un kultūras iepazīšanai.
Vairāk par pasākumiem šeit.

17. jūnijs

Izziņoti ANO Pirmiedzīvotāju pastāvīgā foruma 2026.–2028. gadam locekļi, kuru vidū arī LU Lībiešu institūta direktors Valts Ernštreits.
Forumu veido 16 locekļi, kuri trīs gadus strādā kā neatkarīgi eksperti pirmiedzīvotāju jautājumos ar iespēju tikt atkārtoti ievēlētiem vai ieceltiem amatā uz vēl vienu darbības periodu. Astoņus locekļus izvirza valdības un astoņus locekļus izvirza Padomes priekšsēdētājs, pamatojoties uz konsultācijām ar pirmiedzīvotāju organizācijām. Pastāvīgā foruma jauno locekļu pilnvaru termiņš sākas 2026. gada 1. janvārī un beidzas 2028. gada 31. decembrī.

13. jūnijs

Iznācis starpdisciplinārs rakstu krājums “Revoicing Intangible Cultural Heritage: Perspectives from the Margins of Europe” (Routledge), kas tapis Re:voice pētniecības projektā.  
Pētījums, ko kopīgi veica pētnieki no Falmutas Universitātes, Grēningenes Universitātes, Tartu Universitātes un LU Lībiešu institūta, piedāvā salīdzinošu starpdisciplināru izpēti par daudzveidīgo kopienu sadarbību nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanai.
Šī publikācija ir nozīmīgs ieguldījums nemateriālā kultūras mantojuma studiju, sociolingvistikas, kultūras, socioloģijas, radošās prakses un kultūras ģeogrāfijas jomā.
Vairāk par izdevumu šeit.

12.–14. jūnijs

No 12. līdz 14. jūnijam LNB notiek LU Lībiešu institūta un Potsdamas Universitātes PoSla Typology Lab un Slāvu studiju institūta kopīgi rīkota starptautiska konference LCU2025 “Areal linguistics and language contact of Uralic languages. Language-specific and typological approaches”.
Konferences mērķis ir apvienot valodai specifiskas kvalitatīvas un tipoloģiskas pieejas areālajā lingvistikā un valodu kontaktu pētniecībā, īpašu uzmanību pievēršot urāliešu valodām un to kontaktvalodām.
Vairāk par konferenci šeit.

9. jūnijs

Latvijas Radio 1 raidījumā “Kultūras rondo” saruna ar institūta ditrektoru Valtu Ernštreitu un lībieti, skolnieci, lībiešu valodas runātāju Sofiju Kūlu. 
Saruna par lībiešu valodas mācīšanu, mācīšanos, pārmantošanu un lietošanu. Radio tika stāstīts arī par digitālo pasauli un nolasīts viens mākslīgā intelekta radīts dzejolis, kas nemaz nebija lībiešu valodā.
Raidījums pieejams šeit.

2. jūnijs – 17. augusts

No 2. jūnija līdz 17. augustam notiek Vidzemes lībiskās kultūrtelpas fotokonkurss “Vidzemes lībiskās kultūrtelpas ainava”, kurā Lībiešu institūts piedalīsies konkursa žūrijā.
Konkursa tēma: dabas un cilvēka veidotas ainavas, kas atklāj Vidzemes lībiskās kultūrtelpas vērtības – senvietas, svētvietas, kultūras mantojuma elementus, vietvārdu ainavas, apbūvi, saimniecības un cilvēkus. Konkursa teritoriālais fokuss: Limbažu novads un Siguldas novada Lēdurgas pagasts. Katrs dalībnieks var iesniegt līdz 3 fotogrāfijām.
Konkursa rezultātā tiks veidota izstāde, kas tiks atklāta 2025. gada 20. septembrī Liepupes tautas namā un tiks piedāvāta arī kā ceļojošā izstāde izglītības, kultūras un atmiņu institūcijām.
Vairāk par konkursu šeit.

30. maijs

Veiksmīgi noslēgušās 2024./2025. mācību gada regulārās lībiešu valodas nodarbības jauniešiem.
Tajās vairāk nekā 10 lībiešu jaunieši kopā ar LI Līvõd institūt pētniekiem apguva un pilnveidoja savas lībiešu valodas prasmes. Pēc ļoti ilga pārtraukuma šī bija pirmā reize, kad ar pilnu Izglītības un zinātnes ministrija atbalstu iespēja apgūt savu valodu tiek nodrošināta arī Latvijas pirmiedzīvotājiem un otrajai pamattautai – lībiešiem. 
Priecājamies par patiesi jaudīgu topošo lībiešu valodas kopēju un glabātāju grupu, kas lībiešu valodu jau šobrīd ne tikai cenšas izmantot savstarpējā saziņā, bet arī iekļaut savos radošajos projektos – veidojot jaunus skaņdarbus, modernās dejas un teātra izrādes, radot jaunus lībiešu literatūras paraugus.

27. maijs

Institūtā ciemiņi – studenti un viņu pasniedzēji no A. Mickeviča universitātes Poznaņā.
Viņi daļu savas vizītes velta Latvijas pamatiedzīvotāju – lībiešu – valodas, kultūras un lībiešu mantojuma izzināšanai Latvijā.

23. maijs

Ķempju Kārļa jaunākie dzejoļi Salacas lībiešu valodā: “Vaga edriksub”, “Tüa rānd”, “Tempi sie rāndas”, “Ķeg edriksub”.
Dzejoļi pieejami šeit.

23.–24. maijs

LNB notiek kopīga igauņu un latviešu valodas pētnieku konference “Latviešu un igauņu grāmatas un rakstu valodas 500 gadi”, kas veltīta grāmatas lomai valodas vēsturē.
Konferencē LU Lībiešu institūta vadošais pētnieks Valts Ernštreits runāja par lībiešu valodas standarta izveidi un pētnieks Uldis Balodis stāstīja par Ludzas igauņu valodas rakstību un citiem Baltijas jūras somu valodu variantiem Latvijā.
Konferences programma pieejama šeit.

16.–18. maijs

Košragā un Kolkā notiek LU Lībiešu institūta un Tartu Universitātes Igauņu un vispārīgās valodniecības institūta seminārs.
Seminārs veltīts aktuālajiem projektiem, kas saistīti ar lībiešu tematiku, jautājumiem un problēmām, kas radušās regulāro lībiešu valodas apguves nodarbību laikā, turpmākas lībiešu valodas apguves nepieciešamo mācību līdzekļu un resursu plānošanai.

16. maijs

Institūta bloga ierakstā lasāms par 19. gadsimta vidū tapušo un 1861. gadā Pētērburgā iznākušo pirmo lībiešu valodas vārdnīcu un gramatiku.
Ieraksts pieejams šeit.

14. maijs

Institūtā notiek tikšanās ar UNESCO Ungārijas Nacionālās komisijas vadītāju Dr. Soōs Gāboru, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāri Baibu Moļņiku un kultūras ministra padomnieci kultūras politikas jautājumos Rūtu Muktupāvelu.
Tikšanās laikā apspriestas sadarbības iespējas un mūsdienu pētniecības rīku izmantošana nemateriālā kultūras mantojuma jomā.

13. maijs

Institūtā viesojas somugristikas studenti no Varšavas Universitātes.
Ievadkursu par lībiešiem institūtā noklausījās gandrīz 50 studenti, kuri mācās somugru valodas un dodas izbraukuma braucienā, iepazīstot lībiešus un viņu mantojumu – gan Latvijā, gan Lībiešu krastā. Paldies, Łukasz Sommer par ideju un vadību!

9. maijs

Tuuli Tuiska un Marili Toomingasa Eiropas dienas valodu kafejnīcā Narvā stāsta par lībiešu valodu.

4. maijs

Pǟgiņ vȯnnõ Lețmō īžpīlimiz ūdstimiz pǟvan!

28. aprīlis

Latvijas Universitātes Lībiešu institūta eksperts iecelts par koordinatoru starp ANO Ģeogrāfisko nosaukumu ekspertu grupu, ANO Pastāvīgo pirmiedzīvotāju forumu un ANO Starptautiskās pirmiedzīvotāju desmitgades (2022–2032) Globālo koordinācijas grupu .

28. aprīlis

 

Meta un Latvijas Universitāte paraksta līgumu par partnerības izveidi valodu tehnoloģiju attīstībā, padarot Latvijas Universitātes Lībiešu institūtu par daļu no Meta valodas tehnoloģiju partneru programmas.
Šī partnerība veicinās datu, zināšanu un tehnoloģiju apmaiņu, lai veicinātu valodu tehnoloģiju attīstību pirmiedzīvotāju, nepietiekami pārstāvētām un apdraudētām valodām.

24.–26. aprīlis

Kembridžas Universitātē notiek AABS Eiropas 16. Baltijas studiju konference “Converging Paths: The Baltic Between East and West”.
Konferencē piedalās LU Lībiešu institūta pētnieces Gunta Kļava – referāts “Changes in language attitudes and behaviour to reinstate proficiency of Livonian”– un Bridžita Moran-Nae un Anna Sedláčková – referāts “Sustainable revitalization strategies for Livonian and other endangered communities of the Baltic region”.
Vairāk par konferenci šeit.
 

21. aprīlis – 2. maijs

Ņujorkā norisinās ANO Pastāvīgā pirmiedzīvotāju valodu foruma 24. sesija, kurā kā Latvijas un lībiešu pārstāvis piedalās LU Lībiešu institūta direktors Valts Ernštreits.
Foruma gaitā tika pārrunāti daudzi pirmiedzīvotājiem aktuāli jautājumi un izveidotas jaunas iniciatīvas, sadarbības un politikas nostādnes.
 

21. aprīlis

Institūta direktors Valts Ernštreits viesojas ar lekciju par lībiešu valodu un kultūru pie Vašingtonas Universitātes studentiem, kuri apgūst Latvijas kultūru.
Paldies lektorei Līgai Miklaševičai par uzaicinājumu un studentiem par aktīvo piedalīšanos un jautāšanu!
 

20. aprīlis

Immõrgoutlimiži Lejāvõtāmidi!
 

16. aprīlis

Institūta darbiniece, topošā pētniece, Tartu Universitātes studente Arnita Agrita Umalas ieguvusi Triju Baltijas valstu universitāšu rektoru stipendiju, kas šogad tika pasniegta Latvijas Universitātē.
Sveicam un lepojamies!
 

6. aprīlis

No 2022. līdz 2024. gadam Lībiešu institūts piedalījās ERASMUS+ sadarbības projektā REMODUS ar daudzām citām Eiropas universitātēm, kurās pētī un apgūst urāliešu valodu saimes valodas.
Šajā projektā notika daudz lekciju un nodarbību par šīm valodām un kultūrām, valodu studiju kursi, arī lībiešu valodas kurss. Vīnes Universitātes viedotajā projekta vietnē iespējams noklausīties daudzus no tiem. Pieejami šeit.
 

4. aprīlis

Lībiešu institūta direktors Valts Ernštreits ievēlēts par ANO Pastāvīgā foruma pirmiedzīvotāju jautājumos periodam no 2026. līdz 2028. gadam.
 

23. marts

Lībiešu mantojuma dienā modinājām putnus Košragā kopā bērniem un jauniešiem, kuri mācās lībiešu valodu un kopj un veido nākotnes lībiešu kultūru.
Tšītšōr!
TV9Pakalni sižets
 

23. marts

23. martā – Lībiešu mantojuma diena! Arī šogad tā tiek svinēta ar lībiešu karogiem un putnu modināšanu visos plašajos kādreiz lībiešu apdzīvotajos Latvijas novados no Ainažiem un Iklas līdz Aizkrauklei un Kolkai.
Par putnu modināšanas norises vietām 2025. gadā vairāk – libiesugads.lv – un video un foto atskats uz dažādem pasākumiem LU Lībiešu institūta Facebook lapā.
 

20. marts

Lēdurgā ar Siguldas novada pašvaldības īpašu gādību uzstādīta pirmā norāde Salacas lībiešu valodā pie Aģes upes. 
Īpašs paldies Siguldas novada pašvaldības vadītājam Linardam Kumskim.
 

17.–20. marts

Lībiešu institūta direktors Valts Ernštreits lasa vieslekcijas Viļņas Universitātes studentiem.
Lekcijās studenti iepazinās ar lībiešu valodu, kultūru, vēsturi, lībiešu valodas resursu veidošanas problemātiku un citiem lībiešu valodas pētniecībā aktuāliem jautājumiem.
 

14. marts

14. martā noslēdzās LU Lībiešu institūta veidotais kurss “Lībiešu valoda un kultūra” RTU Liepāja kultūras menedžmenta studentiem.
Kursa laikā 17 kultūras vadības studējošie izstrādāja arī savas idejas un piedāvājumus, kā padarīt lībiešu valodu un kultūru redzamāku. Turklāt daudzas idejas iekļāva arī mākslīgā intelekta izmantošanas iespējas.
Ar gandarījumu var sacīt, ka Liepājā aug lieliski topošie kultūras nozares cilvēki, kas ir gan radoši, gan zinoši. Un ceram, ka viņu nākotnes ceļā noderēs arī mūsu līdzi dotās zināšanas par lībiešiem. Īpašs paldies Uldim Drišļukam par savulaik mums izteikto piedāvājumu!
 

11. marts

UNESCO galvenajā mītnē Parīzē izsludināts LU Lībiešu institūta līdz šim pasaules mērogā ievērojamākais veikums – pirmā globālā pirmiedzīvotāju valodu aptauja, kur iekļauta arī lielākoties institūtā veidotā sadaļa par pirmiedzīvotāju valodu digitālo vienlīdzību un lietojuma jomām.
Šī aptauja ir unikāla. Tapusi daudzu pasaules līmeņa ekspertu kopdarbā. Rezultāts arī mūsu ilgajam un sarežģītajam ceļam, pētot mazāk redzamo valodu un kultūru pārstāvniecību un nākotni digitālajā pasaulē. Un paldies mūsu lieliskajiem kolēģiem visā pasaulē, kas padarījuši šo iespējamu!
Un tas vēl ir tikai sākums, jo jau šobrīd kopā ar kolēģiem no visas pasaules veidojam UNESCO ceļa karti valodu tehnoloģijām un daudzvalodībai digitālajā vidē. Vienkārši sakot – nākotnes digitālās pasaules valodu ekosistēmu.
Plašāk par aptauju un arī pati aptauja šeit.
 

10. marts

Latvijas Radio 1 raidījumā “Kultūras rondo” saruna par Lībiešu mantojuma dienu un tajā gaidāmajiem pārsteigumiem, lībiešu mantojumu Latvijā un Gaujas lībiešiem.
Saruna ar Valtu Ernštreitu un Gunti Zemīti klausāma šeit.
 

8. marts

LU Lībiešu institūts saņem pateicības rakstu par atbalstu Latvijas Zemessardzei 2024. gadā.
Mana Latvija, mana atbildība! Min Lețmō, min vastātõks!
 

7. marts

Institūtā notiek lekcijas par lībiešu mantojumu Mākslas akadēmijas mākslas vēstures un teorijas maģistra programmas studentiem. 
 

6. marts

Turaidas muzejrezervātā notiek seminārs “Gaujas lībiešu mantojuma izpēte 21. gadsimtā: starpdisciplināras metodes vēstures izpētē”.
Seminārā daudzi aizraujoši stāstījumi gan par Gaujas lībiešiem, gan plašāk par lībiešiem un Latvijas vēstures jautājumiiem. Viens no stāstījumiem – Valta Ernštreita referāts par valodas datu izmantošanu lībiešu areāla kartēšanā.

4. marts

Tartu notiek 2. seminārs “Tradition Archives Meet Digital Humanities”, kas ir 9. digitālo humanitāro zinātņu Ziemeļ- un Baltijas valstu konferences daļa.
Valts Ernšreits konferencē uzstājas ar referātu par lībiešu folkloras arhīva kā daudzdimensionāla digitāla resursa izmantošanu.

27.–28. februāris

Igauņu valodas institūtā notiek konference “Koloniaalkeelest rahvuskeeleks”.
Valts Ernšreits konferencē uzstājas ar referātu par lībiešu rakstu valodas vēsturi.

24.–25. februāris

Parīzē, UNESCO mājā, notiek Starptautiskās pirmiedzīvotāju desmitgades konference “Language Technology 4 All”.
Pašreiz tas ir nozīmīgākais forums nākotnes valodas tehnoloģijām, un tajā ar uzrunu piedalās institūta direktors Valts Ernštreits. Tāpat viņš piedalās valodas tehnoloģiju attīstības vadlīniju redaktoru padomē.

21. februāris – 23. marts

Lai turpinātu 2023. gadā – Lībiešu mantojuma gadā – aizsākto Lībiešu mantojuma dienas atzīmēšanas tradīciju, Latvijas Universitātes Lībiešu institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latvijas Nacionālo kultūras centru šogad aicina meklēt, atrast un dalīties ar lībiešu valodas un kultūras mantojuma izpausmēm lībiešu vēsturiskajos un mūsdienu apdzīvotajos novados.
Lībiešu mantojuma dienas atzīmēšana sākās Starptautiskajā dzimtās valodas dienā – 21. februārī – un turpinās līdz Lībiešu mantojuma dienai, 23. martam. 
LU Lībiešu institūts sadarbībā ar Vidzemes lībisko kultūrtelpu mēneša garumā katru dienu sociālajos tīklos lībiešu mantojumu valodā, tradīcijās un ainavā atzīmē ar īpašām publikācijām, tāpat arī rosina visus dokumentēt un dalīties ar video vai attēliem, kas izceļ lībiešu mantojumu.

21. februāris

Katru gadu 21. februārī visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā dzimtās valodas diena.
Šo tradīciju pirms 25 gadiem iedibināja UNESCO, lai izceltu visu valodu lomu pasaulē. Šobrīd, kad visā pasaulē norisinās ANO Starptautiskā pirmiedzīvotāju valodu desmitgade, svinam šo dienu un visu šo mēnesi ar lībiešu valodu un lībiešu mantojumu!
Lai turpinātu 2023. gadā – Lībiešu mantojuma gadā – aizsākto Lībiešu mantojuma dienas atzīmēšanas tradīciju, Latvijas Universitātes Lībiešu institūts sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un Latvijas Nacionālo kultūras centru šogad aicina meklēt, atrast un dalīties ar lībiešu valodas un kultūras mantojuma izpausmēm lībiešu vēsturiskajos un mūsdienu apdzīvotajos novados. Lībiešu mantojuma dienas atzīmēšana sāksies Starptautiskajā dzimtās valodas dienā – 21. februārī – un turpināsies līdz Lībiešu mantojuma dienai, 23. martam. Vairāk par pasākumu un 2025. gada Lībiešu mantojuma dienas notikumu karte pieejama vietnē libiesugads.lv.

18. februāris

Mūsu sadarbības partneris, Tartu Universitātes Datorzinātņu institūta NLP grupa Marka Fišela vadībā, ir ieguvis Tartu Universitātes Valodas iniciatīvas 2024 balvu. Apsveicam un lepojamies!
Balvu NLP grupas kolēģi ieguvuši par mašīntulkošanas attīstību mazo resursu somugru valodām. Mūsu gods bija nodrošināt kolēģus ar lībiešu valodas datiem un ekspertīzi par lībiešu valodu.

5. februāris

No 5. februāra līdz 31. martam notiek balsojums par Aleksandra Pelēča literārajai prēmijai izvirzītajiem izdevumiem.
Viens no tiem ir arī LU lībiešu institūta izdotais “Lībiešu vietvārdu katalogs” (Valts Ernštreits, Pēteris Dambergs, Baiba Šuvcāne), kas piedāvā iespēju iepazīt vietvārdus lībiešu valodā un vietu stāstus.

3. februāris

3. februārī notika ikgadējā Ārlietu ministrijas rīkotā tikšanās ar ANO Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas UNESCO Latvijas ekspertiem.
Sanāksmē stāstījām par mūsu darbu Latvijas atpazīšanas veicināšanai pirmiedzīvotāju jomā, arī mūsu iesaisti un aktivitātēm ANO Pirmiedzīvotāju valodu desmitgadē un tās paspārnē izveidotajās darba grupās, īpašu vērību piegriežot pirmiedzīvotāju valodas pārmantošanas un digitālās vienlīdzības jautājumiem.
 

7. janvāris

Ar atbalstītāju un draugu rūpēm lībiešu valodas nodarbības, kas notiek LU Lībiešu institūtā ar Izglītības un zinātnes ministrijas atbalstu, turpinās arī 2025. gadā vēl ērtākos mācību apstākļos. 
Īpašs prieks, ka lībiešu klase, kas ar LAFI un biedrības “Līvõd īlma” gādību 2024. gada sākumā tika pie tehniskā aprīkojuma, šogad kļuvusi vēl skaistāka un ērtāka, pateicoties “Baltic Restaurants Latvia” sagādātajiem galdiem un sēžammaisiem!
Paldies visiem – gan atbalstītājiem, gan tiem, kuri par savu prioritāti starp daudzajiem ikdienas uzdevumiem izvēlējušies lībiešu valodu un kultūru!