LU Lībiešu institūta notikumi 2019. gadā

14. decembris

Lībiešu bērnu un jauniešu vasaras skolas “Mierlinkizt” otrā ziemas tikšanās.

Lībiešu bērnu un jauniešu skolas “Mierlinkizt” otrā tikšanās institūtā notika Ziemassvētku gaisotnē – dziedājām dziesmas lībiešu valodā, mācījāmies dzejoļus lībiešu valodā un arī gatavojām apsveikumus lībiešu valodā.

6. decembris

IV Latvijas stāstnieku konference “Kaimiņu, nāburgu, sābru būšana”.

LU Lībiešu institūtā notika IV Latvijas stāstnieku konference “Kaimiņu, nāburgu, sābru būšana”, kas veltīta dažādu kultūrtelpu līdzāspastāvēšanai un mijiedarbībai. Pasākuma īpašā viešņa bija sāmu dzejniece un stāstniece Ravdna Karita Eira, kas iepazīstinās ar sāmu kultūras īpatnībām. Par tematu “Lībiskais latviskajā” runāja institūta pētnieki Valts Ernštreits un Gunta Kļava, un savu daiļradi tāmnieku, lībiešu un latviešu mēlē piedāvāja Baiba Damberga, dzejniece un māksliniece.

28. novembris

Starptautiskā konference “Indigenous Languages, Endangered Cultures” Budapeštā.

LU Lībiešu insitūta vadītājs Valts Ernštreits ar referātu par lībiešu valodu digitālajā pasaulē piedalās konferencē “Indigenous Languages, Endangered Cultures” Budapeštā.

19. novembris

Igaunijas Republikas vēstnieks Latvijā viesojas institūtā.

Lai pārrunātu turpmāko sadarbību un iepazītos ar LU Lībiešu institūta darbiem un plāniem, institūtā viesojas Igaunijas Republikas vēstnieks Latvijas Republikā Arti Hilpus un vēstniecības vadītāja vietniece Karmena Lausa, lai pārrunātu turpmāko sadarbību.

12. novembris

Latvijas Republikas Saeimā sēde par atbalstu lībiešu valodas un kultūras mantojuma saglabāšanai.

LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits piedalās Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē par atbalstu lībiešu valodas un kultūras mantojuma saglabāšanai. Par sēdē nolemto vairāk šeit.

11. novembris

Lekcija par lībiešu valodu un valodu kontaktiem Ventspils Augstskolā.

LU Lībiešu institūta pētnieki Valts Ernštreits un Gunta Kļava Ventspils Augstskolas studentiem – jaunajiem tulkiem un tulkotājiem – nolasīja lekciju par baltu un Baltijas jūras somu valodu kontaktiem.

5. novembris

Kapakmens Tenu Karmam un Martai Rudzītei.

5. novembrī Rīgas I Meža kapos tika atklāts kapakmens lībiešu valodas pētniekam Tenu Karmam un izcilajai latviešu valodniecei Martai Rudzītei. Kapakmens izveidei, godinot abu valodnieku piemiņu, ziedoja viņu draugi un kolēģi no Latvijas un Igaunijas, un to organizēja LU Latviešu valodas institūts sadarbībā ar LU Lībiešu institūtu un LU Humanitāro zinātņu fakultāti.

2. novembris

LU Lībiešu institūtā sākas Lībiešu bērnu un jauniešu vasaras skolas “Mierlinkizt” ziemas tikšanās.

LU Lībiešu institūtā notika pirmā Lībiešu bērnu un jauniešu vasaras skolas “Mierlinkizt” dalībnieku tikšanās ziemas nodarbību ciklā. Turpmāk šīs tikšanās ir plānotas vienu reizi mēnesī. Pirmajā tikšanās reizē bērni un jaunieši kopā ar vecākiem veidoja laika ziņas lībiešu valodā kādā no Lībiešu krasta ciemiem. Ieskats pasākumā šeit.

1. novembris

Raidījumā “Kultūršoks” par lībiešu valodas situāciju.

LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits piedalās raidījuma “Kultūršoks” sižetā par valsts atbalstu lībiešu valodas un kultūras saglabāšanai un attīstībai. Sižets pieejams šeit.

13. oktobris

Latvijas Radio par izzūdošajām valodām.

LU Lībiešu institūta pētnieks Uldis Balodis Latvijas Radio stāsta par Ludzas igauņu, lībiešu un indiāņu valodām. Intervija pieejama šeit.

12. oktobris

7. Baltijas studentu konference “Bridges in the Baltics”.

7. Baltijas studentu konferencē “Bridges in the Baltics”, kas 2019. gadā atkal notika Rīgā, ar baltu un dienvidu somu valodu imperatīva īpatnībām iepazīstināja LU Lībiešu institūta pētniece Milda Dailidenaite. Vairāk par konferenci šeit.

11. oktobris

Radu tautu dienu konference Tallinā.

Radu tautu dienu konferencē, kas notika Igauņu valodas institūtā Tallinā, LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits stāstīja par tehnoloģiju iespējām apdraudēto valodu saglabāšanā. Par konferenci vairāk šeit.

7. oktobris

Tikšanās ar Latvijas Valsts prezidentu Egilu Levitu.

LU Lībiešu institūta vadītājs tikās ar Latvijas Valsts prezidentu E. Levitu, lai pārrunātu uz lībiešiem attiecināmo valsts saistību izpildes gaitu un nākotni.

1.–3. oktobris

Mūsdienu leksikogrāfijas konference ELEX 2019 Sintrā.

LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits konferencē referātā “Lexical Tools for Low-Resource Languages: A Livonian Case-Study” stāstīja par lībiešu valodas vārdnīcas un resursu izstrādi.

1. oktobris

LU simtgades konference un Eiropas galvaspilsētu universitāšu sadarbības tīkla (UNICA) rektoru konference “Sociālo un humanitāro zinātņu loma inovācijās”.

LU Lībiešu institūta pētnieks Uldis Balodis piedalījās Eiropas galvaspilsētu universitāšu sadarbības tīkla (UNICA) rektoru konferencē “Sociālo un humanitāro zinātņu loma inovācijās”, kura tika rīkota LU simtgades konferences pasākumu kopā. Šajā konferencē tika runāts par sociālo un humanitāro zinātņu lomu inovācijās. LU Lībiešu institūta pētnieks Uldis Balodis piedalījās konferencē ar referātu “Maza tauta, liels redzējums: Lībiešu ienākšana digitālajā telpā”.

Septembris–oktobris

Vieslekcijas Tartu Universitātē

LU Lībiešu institūta pētnieks Uldis Balodis septembrī un oktobrī nolasīja lekciju kursu par juki indiāņu valodu Tartu Universitātes valodniecības studentiem.

27. septembris

Zinātnieku naktī LU Dabas mājā varēja uzzināt savu lībiešu Alter Ego.

LU Lībiešu institūts piedalījās Zinātnieku naktī. Pasākuma apmeklētāji varēja uzzināt vairāk par lībiešiem un viņu valodu un kultūru, iepazīties ar populārzinātniskiem izdevumiem, kā arī izmēģināt institūtā izstrādāto lietotni Alter ego!, kurā, balstoties uz lībiešu valodas resursiem, var izveidot savu Alter ego jeb uzzināt, kas tu esi, lībiešu valodā. Šī lietotne pieejama, atverot LU Lībiešu institūta mājaslapu.

25. septembris

Nodarbība par lībiešiem Rīgas Purvciema vidusskolā

Rīgas Purvciema vidusskolā, svinot Eiropas Valodu dienu, LU Lībiešu institūta pētnieki 10. klašu skolēniem pastāstīja par to, kas ir lībieši, lībiešu valoda un lībiešu kultūra. Kā vienmēr, viesojoties Latvijas skolās, skolēnu interese ir patiesa un darbošanās mūsu veidotajā viktorīnā ir aktīva un aizrautīga!

24.–29. septembris

Apvienoto Nāciju Ģeogrāfisko nosaukumu ekspertu grupas Baltijas nodaļas 20. sanāksme Rīgā

No 24. līdz 26. septembrim Latvijas Zinātņu akadēmijā notika Apvienoto Nāciju Ģeogrāfisko nosaukumu ekspertu grupas Baltijas nodaļas 20. sanāksme, kurā piedalījās pārstāvji no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Krievijas un Polijas, lai kopīgi spriestu, kā vietvārdus aizsargāt un vienlaikus padarīt starptautiski saprotamus. Sanāksmē piedalījās un par LU Lībiešu institūta darbu lībiešu vietvārdu izpētē pastāstīja institūta vadītājs Valts Ernštreits. 

30. augusts

Intervija ar V. Ernštreitu NRA.

LU Lībiešu institūta vadītājs laikrakstā NRA par lībiešiem un latviešiem, par dažādiem vēsturiskiem notikumiem, kas radīja dažādas pārmaiņas tradicionālajā lībiešu dzīvesveidā, par lībiešu identitāti un par mūsdienu iespējām ikvienai tautai un valodai.

Intervija pieejama šeit.

26.–27. augusts

Konference “Livonica 2019” LU Lībiešu institūtā.

2019. gada 26.–27. augustā Latvijas Universitātes Lībiešu insitūtā notika starptautiska konference “Livonica 2019. Lībiešu valoda, vēsture un kultūra”. Pirmo reizi tās mājvieta bija Latvijas Universitāte. Konferenci atklāja Latvijas Universitātes rektors Indriķis Muižnieks un tajā piedalījās pasaulē nozīmīgu somugristikas un lībiešu pētniecības centru zinātnieki, kuru darbība skar plašu tematisko loku – valodniecība, vēsture, arheoloģija, etnoloģija, kultūra u. c. Konferences pirmās dienas – 26. augusta – vakarā plkst. 19.00 notika īpaši šim nozīmīgajam LU Lībiešu institūta notikumam veltīta un radīta kultūras programma, kuras pamatā ir mūsdienu lībiešu dzeja un mūzika.

Konference “Livonica 2019” ir viens no UNESCO Starptautiskā pirmiedzīvotāju valodu gada (2019) programmā iekļautajiem pasākumiem, tāpat tā tika veltīta Latvijas Universitātes 100 gadu jubilejai un LU Lībiešu institūta pirmajam darba gadam.

Konferences programma un foto pieejami šeit.

21.–24. augusts

Institūta ekspedīcija pie lībiešu krasta uzņēmējiem.

Institūta pētniece G. Kļava un novadpētniece B. Šuvcāne pirmajā pētījuma posmā tikās ar lībiešu krastā esošajiem uzņēmējiem, lai noskaidrotu lībiešu kultūrtelpas elementu izmantošanu uzņēmējdarbībā tūrisma attīstībai.

12. augusts

Dalība Kurzemes bibliotekāru vasaras skolā.

Institūta vadītājs V. Ernštreits piedalās Kurzemes bibliotekāru vasaras skolā “Bibliotēka – vieta skaņai, atskaņai un noskaņai”, kurā vasaras skolas dalībniekiem pastāstīja par lībiešiem un lībiešu mantojumu Kurzemē.

9. augusts

Sestdienas vēstures skolas pasākums “Juristu sarunas: Lībieši”.

Institūta vadītājs piedalās Sestdienas vēstures skolas rīkotajā sarunā par lībiešiem Mazirbē, profesora Dreifelda konferenču zālē.

Par lībiešiem un Lībiešu institūtu Igaunijas kultūras laikrakstā “Sirp”.

Igaunijas laikrakstā “Sirp” publikācija par lībiešiem būtiskiem notikumiem pēdējā gada laikā un LU Lībiešu institūtu.

Publikācija pieejama šeit. Publikācijas latviešu valodā pieejama šeit. 

3. augusts

Lībiešu svētki Mazirbē.

Ikgadējie Lībiešu svētki 2019. gadā rīkoti divu dienu garumā. Svētkos, apliecinot lībiešu lomu Latvijā, viesojās arī Valsts prezidents Egils Levits, kurš gan uzrunāja visus svētku dalībniekus, gan arī tikās ar Līvu savienības, pašvaldības un LU Lībiešu institūta pārstāvjiem. Par pasākumu vairāk šeit.

2. augusts

Laikrakstā “Sestdiena” – saruna ar institūta pētnieku U. Balodi.

Laikrakstā “Sestdiena” publicēta saruna ar LU Lībiešu institūta pētnieku Uldi Balodi par to, kāpēc lībieši ir interesanti, kāpēc lībiešu valoda un kultūra ir svarīga Latvijai un pasaulei, kas ir svarīgs katra cilvēka identitātei u. c.

Lībiešu kultūras diena ar LU Lībiešu institūta stāstiem ikgadējo Lībiešu svētku laikā.

LU Lībiešu institūts piedalījās Lībiešu svētku pirmajā dienā (2. augustā) notiekošajā Lībiešu kultūras dienā, kuras programmā bija priekšlasījumi un diskusijas par norisēm mūsdienu lībiešu kultūrtelpā – valodā, literatūrā, mākslā un mūzikā.

Lībiešu svētku kultūras dienā viesojās arī Igaunijas Republikas kultūras ministrs Teniss Lukass, kas bija ieradies ar ministrijas pateicības rakstiem, lai sakarā ar Lībiešu tautas nama 80. gadskārtu sveiktu tos, kuri ilgstoši strādājuši lībiešu valodas, vēstures un kultūras labā. Vairāk šeit.

1. augusts

Ekskursija ar Lībiešu bērnu un jauniešu nometnes “Mierlinkizt” dalībniekiem.

LU Lībiešu institūta vadītājs piedalījās un vadīja lībiešu bērnu un jauniešu nometnes “Mierlinkizt” ekskursiju pa lībiešu ciemiem, apmeklējot vēsturiski un arī mūsdienās nozīmīgas lībiešu kultūrtelpas vietas un personības Mazirbē, Slīterē, Vaidē, Kolkā un Pitragā.

26. jūlijs.

Nodarbība Lībiešu bērnu un jauniešu nometnē “Mierlinkizt”.

Lībiešu tautasnamā LU Lībiešu institūts iesaistījās Lībiešu bērnu un jauniešu nometnes “Mierlinkizt” norisēs ar četru stundu programmu, kuras gaitā nometnes dalībnieki iepazina lībiešu mantojumu – kultūru, vēsturi, valodu – un tās nozīmi, piedalījās viktorīnā par dažādām ar lībiešiem saistītām tēmām, meklēja lībiešu pēdas latviešu valodā un arī izveidoja paši savu Lībieša CV.

24. jūlijs.

“Kultūras Rondo” saruna ar V. Ernštreitu par lībiešu svētkiem un LU Lībiešu institūtu.

Latvijas Radio 1 raidījumā “Kultūras Rondo” sarunā par lībiešu svētkiem un Lībiešu institūta paveikto un iecerēm stāsta institūta vadītājs V. Ernštreits.

Saruna noklausāma šeit.

17. jūlijs.

Lekcija par lībiešu kultūru, valodu un lībisko mantojumu LVA rīkotajos kursos diasporas skolotājiem.

Latviešu valodas aģentūras rīkotajos kursos diasporas skolotājiem, kuru dalībnieki bija gan latviešu valodas skolotāji diasporas skoliņās, gan arī latviešu valodas docētāji dažādās augstskolās visā pasaulē, Lībiešu institūta vadītājs V. Ernštreits pastāsțīja par lībiešu valodu, vēsturi un lībisko mantojumu Latvijā.

2. jūlijs.

Pašvaldību darbinieku brauciens uz Lībiešu krastu.

LU Lībiešu institūta vadītājs piedalās un vada triju Lībiešu krasta pašvaldību vadības un tūrisma speciālistu kopīgo braucienu pa Lībiešu krastu, iepazīstot lībiešu mantojumu.

29. jūnijs.

Dalība sarunu festivālā “Lampa”.

V. Ernštreits piedalās sarunu festivāla “Lampa” Sestdienas vēstures skolas rīkotajā sarunā “Nacionālā identitāte Eiropā un Latvijā” un stāsta par lībiešiem Latvijā.

Jūnija sākums.

LU Lībiešu institūts viesojas pie Ziemeļvalstu kolēģiem.

2019. gada jūnijā LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits sadarbības braucienā apmeklēja kolēģus Ziemeļvalstīs – galvenokārt sāmu un kvēnu kultūras aktīvistus, glabātājus un pētniekus –, iepazīstinot viņus ar aktualitātēm lībiešu pētniecības un nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas un attīstības jomā, iepazīstoties ar viņu pieredzi kultūras mantojuma saglabāšanā un attīstīšanā, kā arī pārrunājot kopīgas nākotnes ieceres.

Vairāk šeit.

LU Lībiešu institūtā notiek Latvijas Mākslas akadēmijas diplomdarbu komisijas sēdes.

Lībiešu institūtā vairāku nedēļu garumā strādāja Latvijas Mākslas akadēmijas nobeiguma darbu – jauno mākslinieku veikuma – vērtēšanas komisija. Priecājamies, ka līdztekus aktīvajam un rūpīgajam darbam komisijai sanāca iepazīties arī ar lībiešu pētniecību un mākslu.

18. maijs.

Lībiešu institūts piedalās Muzeju naktī.

Muzeju naktī kopā ar Latvijas Universitātes muzejiem arī LU Lībiešu institūtā tika gaidīti pasākuma apmeklētāji, kas iepazinās ar lībiešu vēsturi un kultūru un meklēja atbildes uz jautājumiem par lībiešu karogu, un veiksmīgākie atbilžu meklētāji tika atalgoti ar īstu lībiešu naudu. Muzeju naktī institūtu apmeklēja vairāk nekā 300 cilvēki.

17. maijs.

Lībiešu institūts piedalās LU Jauno tehnoloģiju un inovāciju dienā.

17. maijā notika Latvijas Universitātes Jauno tehnoloģiju un inovāciju diena, kurā Lībiešu institūts piedalījās Pētniecības ideju tirgus placī “Zināšanu agora”. V. Ernštreits stāstīja par Lībiešu institūtā izstrādāto tehnoloģiju izmantošanu t. s. mazo valodu pētniecībai un attīstībai.

16. maijs.

Izbraukums ar igauņu kolēģiem Lībiešu krastā.

16. maijā V. Ernštreits vadīja Igaunijas Kihnu institūta un Setu institūta kolēģu braucienu pa lībiešu krastu, iepazīstinot ar lībiešu kultūrtelpu.

Lībiešu institūta, Kihnu institūta un Setu institūta tikšanās Ventspilī. No kreisās: Valts Ernštreits, Mare Mätas, Ahto Raudoja.

11. maijs.

Ģimeņu festivāls “Meža stāsti Kangaros”.

Ropažu novada dabas liegumā “Lielie Kangari” 11. maijā notika ģimeņu festivāls “Meža stāsti Kangaros”. Tajā LU Lībiešu institūta vadītājs V. Ernštreits stāstīja par lībiešu valodas mantojumu Ropažu novadā.

Vairāk šeit.

3. maijs.

Lībiešu institūtā viesojas Tartu Universitātes studenti.

Lībiešu institūtā viesojās Tartu Universitātes studenti, kuri studē lībiešu valodu. Studenti iepazinās ar Lībiešu institūtu, tad devās izpētīt lībiešu vietas un pieminekļus Rīgas centrā.

24. aprīlis.

Izbraukums ar žurnālistiem uz Lībiešu krastu.

Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits piedalījās mediju pārstāvju izbraukumā uz Lībiešu krastu, novadīja braucienu un pastāstīja par Lībiešu krastu un lībiešu mantojumu.

Vairāk šeit.

Foto: Juris Smaļinskis

17. aprīlis.

“Valodu diena” Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolā.

2019. gada 17. aprīlī Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolā notika “Valodu diena”, kurā piedalījās skolas 5.–8. klašu un 10.–11. klašu skolēni. LU Lībiešu institūta pētnieki izveidoja un novadīja informatīvu nodarbību un konkursu vidusskolas skolēniem.

Vairāk šeit.

10. aprīlis.

LU Literatūras, mākslas un folkloras institūta semināru cikla “Pētījuma poētika” seminārs “Kāpēc lībiešiem savs institūts?”

2019. gada 10. aprīlī LU Literatūras, mākslas un folkloras institūtā notika seminārs “Kāpēc lībiešiem savs institūts?”, kurā Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits pastāstīja par institūta izveides nepieciešamību, darba uzdevumiem un plāniem, kā arī par lībiešu pētniecības nozīmi Latvijas zinātnes attīstībā.

Vairāk šeit.

9. aprīlis.

Ciblas folkloras grupas “Ilža” disks ar dziesmām Ludzas igauņu valodā.

Ciblas folkloras grupa “Ilža” izdevusi jaunu disku ar dziesmām Ludzas igauņu valodā. Tekstu par Ludzas igauņiem rakstījis LU Lībiešu institūta pētnieks Uldis Balodis.

23. marts.

Otro gadu notiek putnu modināšanas zibakcija.

Jau otro gadu 23. martā notika 2018. gadā Lībiešu Kultūras centra izsludinātā zibakcija – Lielā putnu modināšanas diena.

Par putnu modināšanu vairāk šeit, putnu modināšanas Kolkā fotogrāfijas šeit.

Putnu modināšana Kolkā 23. martā. Foto: Baiba Šuvcāne

20. marts.

Lībiešu institūtā viesojas LU Baltijas jūras reģiona maģistra studiju programmas studenti.

2019. gada 20. martā Lībiešu institūtā viesojās LU Baltijas jūras reģiona maģistra studiju programmas studenti, kuri noklausījās institūta vadītāja V. Ernštreita lekciju par lībiešu vēsturi, kultūru un valodu.

15. marts.

Profesionālās kompetences pilnveides konference valsts profesionālās izglītības iestāžu vēstures, latviešu valodas un literatūras skolotājiem Kuldīgā.

2019. gada 15. martā Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits profesionālās kompetences pilnveides konferencē valsts profesionālās izglītības iestāžu vēstures, latviešu valodas un literatūras skolotājiem Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumā pastāstīja par lībiešu vēsturi, valodu un kultūru, kā arī Lībiešu institūtu.

Vairāk šeit.

8. marts.

Baibas Dambergas grafikas izstādes atklāšana Lībiešu institūtā.

2019. gada 8. martā Lībiešu institūtā tika atklāta mākslinieces Baibas Dambergas grafikas izstāde “es un citi es”. Izstāde apskatāma institūta telpās Kronvalda bulvārī 4-220.

Vairāk par izstādi šeit.

Baiba Damberga “Mirklis” I – IV, oforts, 2010.

Pētera Damberga 110. jubilejas svinības Lībiešu institūtā.

2019. gada 8. martā Lībiešu institūtā notika izcilā lībiešu kultūras darbinieka – valodas skolotāja, dzejnieka un teicēja – Pētera Damberga 110. jubilejas sarīkojums “Mums ir savs gājums”. Atmiņās par Pēteri Dambergu dalījās tuvinieki, tika atklāta mākslinieces Baibas Dambergas darbu – to skaitā arī Pētera Damberga portrets, kura turpmākā mājvieta būs Lībiešu institūtā, – izstāde, skanēja Pētera Damberga dzejoļi latviešu un lībiešu valodā, kā arī P. Dambergam veltītie dzejoļi. Dziesmas ar Pētera Damberga vārdiem dziedāja Ģirta Gailīša vadītā Salaspils jauktā kora “Lōja” grupa.

Vairāk šeit, plašākas ziņas par Pēteri Dambergu šeit.

7.–8. marts.

Seminārs par “Lībiešu kultūrtelpas” tālāko virzību uz UNESCO Ventspilī un Kolkā.

2019. gada 7. martā Venstpilī un 9. martā Kolkā notika semināri par Lībiešu kultūrtelpas iekļaušanu Latvijas Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā  un tālāko ceļu lībiešu kultūrtelpas iekļaušanai Pasaules UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Semināros LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits prezentēja “Lībiešu kultūrtelpa” pieteikuma sastādīšanas gaitu un vadīja diskusiju par turpmākiem plāniem.

Vairāk šeit.

7. marts.

Valsts pētījumu programmas “Latviešu valoda” atklāšanas konference.

2019. gada 7. martā LU Mazajā aulā notika Valsts pētījumu programmas “Latviešu valoda” atklāšanas konference, kurā LU Lībiešu institūts piedalījās ar ziņojumu par apakšprojekta “Lībiešu valoda” izpildi un plānotajiem pasākumiem. Programmas vadītāja prof. Ina Druviete.

Vairāk šeit.

4. marts.

ESUKA/JEFUL lībiešiem veltītā numura atklāšana Tartu Universitātē.

Emeritētā Tartu Universitātes profesora un ievērojamākā lībiešu valodas pētnieka Tīta Reina Vītso dzimšanas dienā – 4. martā – Tartu Universitātē notika 2018. gada nogalē izdotā starptautiskā igauņu un somugru valodniecības žurnāla ESUKA/JEFUL lībiešiem veltītā numura atklāšana. Šis žurnāla numurs ir veltījums profesoram jubilejā.

Žurnāls izdots ar Latvijas Universitātes atbalstu, tajā publicēti Lībiešu institūta pētnieku raksti.

28. februāris.

Nodarbība par lībiešiem un lībiešu valodu skolēniem Rūjienas vidusskolā.

2019. gada 28. februārī Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits novadīja informatīvu nodarbību par lībiešu valodu, kultūru un vēsturi Rūjienas vidusskolas skolēniem (8., 10., 11. klase).

Informācija par pasākumu un arī skolēnu atsauksmes šeit.

27. februāris.

Somugru radu tautu kluba seminārs “Lībieši šodien un rīt” Tallinā.

2019. gada 27. februārī Tallinā, Igauņu valodas institūtā, notika biedrības “Fenno-Ugria” rīkots seminārs par aktualitātēm lībiešu valodas attīstībā un LU Lībiešu institūtu. Seminārā uzstājās Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits.

26. februāris.

Dzimtās valodas diena Ādažu Brīvajā Valdorfa skolā.

2019. gada 26. februārī Ādažu Brīvajā Valdorfa skolā tika svinēta Dzimtās valodas diena, kas tika veltīta lībiešu valodai un kultūrai. Pasākumā LU Lībiešu institūta pētnieki dalībniekiem – skolēnu komandām no Ādažu Brīvās Valdorfa skolas, Brocēnu vidusskolas, Zvejniekciema vidusskolas, Saulkrastu vidusskolas un Rīgas Valsts Vācu ģimnāzijas – pastāstīja par lībiešu valodu un kultūru un sagatavoja vairākus konkursa uzdevumus, kā arī piedalījās konkursa žūrijā.

Pasākuma fotogrāfijas. Foto: U. Krūmiņa.

14. februāris.

LU 77. starptautiskās zinātniskās konferences sekcija „Gramatika un valodas normēšana”.

2019. gada 14. februārī Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātē notika Latvistikas un baltistikas nodaļas latviešu un vispārīgās valodniecības sekcija „Gramatika un valodas normēšana”, kurā LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits nolasīja referātu “Informācijas tehnoloģiju izmantošana lībiešu valodas dinamiskai normēšanai gramatikas tapšanas procesā”. Konferences sekcija tika rīkota Valsts pētījumu programmas “Latviešu valoda” ietvaros.

Februāris.

Lībiešu valodas jautājumiem veltīts žurnāla ESUKA/JEFUL numurs “Livonian studies III”.

Februārā vidū iznāca jau trešais lībiešu valodas jautājumiem veltītais Igauņu un somugru valodniecības žurnāla speciālnumurs. Tā redaktori ir Latvijas Universitātes Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits un Tartu Universitātes profesors Karls Pajusalu. Žurnālā ir publicēti 12 raksti angļu valodā ar īsiem kopsavilkumiem igauņu un lībiešu valodā. Latvijas pētniekus tajā pārstāv Uldis Balodis, Renāte Blumberga, Ina Druviete, Valts Ernštreits, Gunta Kļava un Baiba Šuvcāne. Žurnāls izdots ar Latvijas Universitātes atbalstu. Tas ir iekļauts ScopusDOAJ u. c. datubāzēs.

Žurnāls ir brīvi pieejams visiem interesentiem šeit.

7.–8. janvāris.

Starptautiskais datorlingvistikas seminārs IWCLUL 2019 Tartu Universitātē.

2019. gada 7.–8. janvārī Tartu Universitātē notika starptautiskais datorlingvistikas seminārs IWCLUL 2019 (Fifth International Workshop on Computational Linguistics for Uralic Languages), kurā LU Lībiešu institūta vadītājs Valts Ernštreits referātā “Electronical resources for Livonian” stāstīja par lībiešu valodas elektroniskajiem resursiem.

Konferences materiāli pieejami šeit.

8. janvāris.

UNESCO 2019. gadu pasludina par Starptautisko pirmiedzīvotāju valodu gadu.

2019. gada 8. janvārī UNESCO Latvijas Nacionālā komisija paziņoja par ANO lēmumu izsludināt Starptautisko pirmiedzīvotāju valodu gadu. UNESCO Latvijā aicina iesaistīties tematiskā gada atzīmēšanā, organizējot lībiešu un citu valstu pirmiedzīvotāju valodām veltītus pasākumus un aktivitātes. Gads oficiāli tika atklāts UNESCO galvenajā mītnē Parīzē 2019. gada 28. janvārī.

Vairāk šeit un šeit.